Įspūdinga fejerverkų istorija

Kai galvojame apie puikią šventę, nesvarbu, ar tai Naujieji metai, ar artimo žmogaus gimtadienis, ar kitos šventės akimirka, mūsų susidomėjimą ir džiaugsmą visada sukelia vienas reiškinys – fejerverkai. Tačiau turbūt mažai kas žino, kokia yra jų istorija, tad šiame straipsnyje sužinosite, kodėl fejerverkų istorija yra tokia įspūdinga.

Pirmiausia pradėkime nuo paaiškinimo, kas yra fejerverkai.

Kas yra fejerverkai?

Fejerverkai yra šviesų ir garsų šou, tai pirotechnikos gaminiai, sukuriantys įspūdingus efektus. Fejerverkai veikia naudojant specialius uždegimo mechanizmus, kurie sukelia kontroliuojamą sprogimą. Paprastai juose yra uždegikliai, kurie gali būti aktyvuojami rankiniu būdu arba naudojant laikmačius. Kai užsidega uždegiklis, jis lieja šviesos ir spalvų efektus, o taip pat gali būti lydimas garsų efektų, tokių kaip šūviai ar švilpimai. Tokie garsai suteikia fejerverkų spektakliui papildomo žavesio.

Spalvingų šviesų sprogimai naktiniame danguje pritraukia dėmesį. Bet iš kur iš tikrųjų atsirado šios stebuklingos šviesos „būtybės“? Keliaukime laiku atgal ir susipažinkime su įspūdinga fejerverkų istorija.

Fejerverkų istorija – kaip viskas prasidėjo?

Fejerverkų kilmė siekia senovės Kiniją, kur maždaug prieš 2000 metų, spėjama, Hanų dinastijos laikais, buvo atrastas sprogstamojo mišinio receptas, panašus į mūsų dabartinį paraką. Tačiau tik VII a. laikomas fejerverkų gimimu. Tuo metu kinai pradėjo naudoti paraką, kad sukurtų optines žvakes, kurios buvo naudojamos religinėse ceremonijose.

XI amžius atnešė tikrą fejerverkų technologijos revoliuciją. Kinai atrado, kaip iš parako sukurti ugnies strėles, kurias būtų galima iššauti iš bambukinių vamzdžių. Tai buvo pirmieji judantys fejerverkai, kurie galėjo įspūdingai sprogti ir apšviesti naktinį dangų. Vėliau, XVI amžiuje, valdant Mingų dinastijai, fejerverkai išpopuliarėjo ir tapo neatsiejama įvairių ceremonijų ir kitų švenčių dalimi. Kinai pradėjo eksperimentuoti su įvairiomis formomis ir efektais, kurdami dirbtines ugnies gėles, traškančias raketas ir besisukančius ugnies ratus.

Fejerverkų tobulinimo darbai buvo nuolat vykdomi, siekiant sužadinti dar didesnes emocijas ir įspūdžius. Nepaisant to, kad praėjo daugybė metų, ši situacija nepasikeitė – ir šiandien būtent kinai pirmauja ieškant vis įdomesnių sprendimų šioje srityje.

Fejerverkų istorija Europoje

Fejerverkai Europą pasiekė Marko Polo, italų keliautojo ir pirklio, kuris XIII amžiuje lankėsi Kinijos imperijoje, dėka. Įspūdingas fejerverkų aprašymas per vieną iš jo kelionių po Kiniją privertė europiečių vaizduotę užsidegti troškimu pažinti šią nepaprastą technologiją. Greitai prasidėjo eksperimentai su fejerverkų gamyba ir Europos žemyne, o jų populiarumas sparčiai augo.

Tad didžiausią indėlį į Europos pirotechnikos kūrimą įnešė italai, po jų – prancūzai, vokiečiai ir anglai. Pastarieji netgi išleido plačią teminę enciklopediją „Pirotechnika“. Tai buvo pirmoji tokio pobūdžio literatūra apie pirotechniką.

Laikui bėgant fejerverkų technologijos vystėsi vis labiau. O šiuolaikiniai fejerverkai yra tikri technologijų ir meno šedevrai. Šiandien fejerverkai nebėra tik valstybinių ar religinių ceremonijų elementas. Jie tapo neatsiejama mūsų kultūros paveldo dalimi ir būdu švęsti svarbiausias mūsų gyvenimo akimirkas. Nuo Naujųjų metų nakties iki romantiškų sužadėtuvių – fejerverkai suteikia mums nepamirštamų emocijų ir žavesio.

Fejerverkų istorija Lietuvoje

Fejerverkai yra populiarus įvairių renginių elementas visame pasaulyje, ir Lietuva nėra išimtis. Mūsų šalyje fejerverkai turi ilgą istoriją, siekiančią kelis šimtus metų. Tad tuoj aptarsime fejerverkų istoriją Lietuvoje ir pateiksime svarbiausius momentus bei faktus punktais.

  • Senieji laikai

Iš pradžių fejerverkai buvo naudojami kaip apsaugos priemonė nuo piktųjų dvasių ir blogio. Šviesos šaltiniai, tokie kaip ugnis ir degančios šakos, buvo naudojami šventėse ir ceremonijose.

  • Viduramžiai

Kryžiaus žygiai ir invazijos į Lietuvą atnešė naujų šviesos šaltinių, tokių kaip žvakės ir degančios strėlės. Šventėse ir kariniuose renginiuose buvo organizuojamas ugnies šou ir papildomi efektai.

  • XIX a. pabaiga – XX a. pradžia

Vilniuje ir kituose didmiesčiuose pradėta rengti šventes su fejerverkais.

  • Sovietų okupacija

Fejerverkai buvo suvaržyti ir griežtai kontroliuojami sovietinio režimo laikotarpiu. Renginiai su fejerverkais dažnai turėjo politinį pobūdį ir buvo organizuojami oficialių švenčių, tokių kaip Tarybų Sąjungos gimtadienio, metu.

  • Nepriklausomybės atkūrimas

Po Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 1990 m., fejerverkai tapo laisvės ir švenčių simboliu. Fejerverkai buvo naudojami didžiulėse šventėse, tokiose kaip Lietuvos Nepriklausomybės diena ir Naujieji metai. Pradėta importuoti modernius fejerverkus iš užsienio šalių.

  • Naujausieji laikai

Dabar fejerverkai yra populiarus renginio elementas daugumoje Lietuvos miestų, o Lietuvos gyventojai ir turistai gali įsigyti fejerverkų ir juos naudoti savo privačiose šventėse.

Kur įsigyti fejerverkų savo organizuojamam renginiui?

Jeigu planuojate organizuoti renginį su fejerverkais, svarbu rasti patikimą šaltinį, iš kurio galėtumėte įsigyti šiuos žavesį keliančius gaminius. Viena iš galimybių yra apsilankyti mūsų elektroninėje parduotuvėje, kurioje siūlome įvairių tipų fejerverkus. Elektroninė fejerverkų parduotuvė „Bombike“ gali būti puikus pasirinkimas dėl plataus fejerverkų pasirinkimo ir patikimo aptarnavimo. Visa fejerverkų asortimentą rasite čia: fejerverkų parduotuvė. Prieš perkant, būtinai atidžiai perskaitykite fejerverkų ir kitų produktų aprašymus ir nurodymus dėl naudojimo tam, kad būtumėte saugūs ir pasiruošę teikti saugumo nurodymus savo renginyje. 

Pastaba! Fejerverkus visada reikia naudoti atsakingai ir laikantis įstatymų. Žmonių ir turto saugumas visada turi būti pirmoje vietoje.

Mes naudojame slapukus (angl. cookies), siekdami užtikrinti geriausią įmanomą tinklapio naudojimą vartotojui. Naudodamiesi šiuo tinklapiu, taip pat ir patekę iš kito tinklapio, Jūs sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos